کتاب بازاریابی: طراحی کمپین تبلیغاتی

هرچند تا امروز هم این کار را انجام دادم, اما قصد دارم از این به بعد کتب بیشتری را در زمینه بازاریابی معرفی یا نقد کنم. سعی می کنم هر چند هفته یکبار یکی از کتب  کمتر  خوانده شده بازاریابی را معرفی و در مورد آن با شما بیشتر صحبت کنم. کتاب بازاریابی امروز کتاب طراحی کمپین تبلیغاتی (در راستای استراتژی بازاریابی) است. جیم اوری نویسنده این کتاب و شاهین ترکمن و آتنا مقدم نیز تیم ترجمه هستند.

انتشارات سیته این کتاب را در تابستان 95 و در 296 صفحه منتشر کرده است. وقتی که بعد از مدت ها که تقریباً تنها کتاب مرجع در زمینه طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی آنلاین کتاب انفجار با دست خالی بود از دیدن این کتاب جداً  خوشحال شدم و جزء اولین نفراتی بودم که کتاب را خریدم و در حدود کمتر از یک هفته فصل های این کتاب را به دقت مطالعه کردم. در همان شروع مطالعه و بررسی سرفصل ها متوجه شدم که کتاب طراحی کمپپین تبلیغاتی هم مثل سایر کتب موجود در حوزه فروش و طراحی رویکرد جدی در حوزه دیجیتال مارکتینگ ندارد و فقط  در بخشی از فصل هشتم از نگاه رسانه محور؛ حوزه های تبلیغاتی اینترنتی را بررسی کرده است. البته کتاب از انسجام خوبی برخوردار است و نویسنده تلاش کرده تا نکته ای در “طراحی” یک کمپین از قلم نیوفتد.

این کتاب را دوست داشتم چونکه

کتاب طراحی کمپین تبلیغاتی از نظر من یک اتفاق خوب برای اهالی فن است که می تواند الگوها و روش های اصولی تری را در مسیر طراحی و برنامه ریزی برای خواننده ترسیم کند, هر چند شما بعد از چند صفحه مطالعه کاملاً متوجه می شوید که کتاب ترجمه است و مثال های کتاب کاملاً مطابق با شاخص های غیر ایرانی مطرح می شود و عملاً برای مارکت ایران اشارات کاربردی را نخواهید یافت. اما اگر شما هم مثل من درگیر فضای مارکتینگ باشید کتاب را زمین نخواهید گذاشت.

هرچند با معرفی  این کتاب به دانشجویان خود فیدبک مثبتی  را دریافت نکرده ام اما همچنان بر این عقیده ام که ساختار و یکپارچگی اصولی را می توانید در طول فصل ها یاد بگیرید. شاید اینکه عموم و صاحبان کسب و کار نمی توانند بیش از چند صفحه با این کتاب  یا کتب مشابه همراه شوند سطح موضوعات مطرح شده از سمت نویسنده باشد. انصاف اگر داشته باشیم  باید بگوییم این کتاب برای همه نوشته نشده است و برای اینکه بتوانید فصل  ها را با درک دقیق و کاربردی لمس کنید باید تجربه و دانش حداقلی در حوزه بازاریابی و فروش را کسب کرده باشید.

 

من اگر جای نویسنده بودم!

من اگر جای نویسنده بودم همان روالی را انجام می دادم که در کتاب انفجار با دست خالی پیش گرفتم. یعنی حذف مقدمات و موخرات , ارائه دستورالعمل سریع و شفاف و نیز ارائه مثال های قابل اجرا در بازار ایران. این توضیح ابداً به معنی نامفید بودن نوشته جیم اوری نیست بلکه صرفاً یک پیشنهاد از یک خواننده علاقه مند است. شاید خلاصه کلام من این باشد  این کتاب به جای 300 صفحه اگر 150 صفحه بود هم, همین قدر کاربردی بود!

بخشی  از کتاب طراحی کمپین تبلیغاتی – انتشارات سیته

ساده بگویم,  این کتاب  نشان  می دهد «چگونه» از پس این کار بربیایید.  در یکی از همین صفحه های پیش رو مسیر نوشتن «سند برنامه بازاریابی» را در کنار هم آغاز  و دنبال می کنیم. ( توجه  داشته باشید که از فعل جمع استفاده کردم.  هیچ کس مرا در نوشتن کتاب همراهی نمی کند,  اما در بازاریابی و تبلیغات, همه چیز  به ما بر می گردد. مفرد اعتباری ندارد)

کتاب های آموزشی خوب و متعددی درباره کمپین تبلیغاتی نوشته شده است.مانند کتاب دان پرنته یا نمونه ای قدیمی تر نوشته دان شولتز و بت ای بارنز. کاتلر هم مانند بلچی  ها نویسنده خوبی در زمینه بازاریابی به شمار می آید.  هرچند این کتاب ها در کنار گسترش واژگان تبلیغات و بازاریابی قصد دارند به شما بیاموزند که یک کمپین بازاریابی چیست, اما هیچ کدام برایتان توضیح نخواهند داد که در عمل چه اتفاقی می افتد در صورتی که در این کتاب چنین نیست.

درباره‌ی عماد گوگانی

انگار همین دیروز بود... تابستان سال 86 که شروع حرفه ایی من در کار طراحی سایت و خدمات تحت وب بود و امروز توسعه بیش از 600 وب سایت ؛ برنامه ریزی حدود 10 کمپین تبلیغاتی آنلاین موفق و در نهایت نوشتن اولین کتاب تخصصی بازاریابی اینترنتی با نام انفجار با دست خالی.

همچنین ببینید

فیلم داستان موفقیت بابک بختیاری صاحب برند آیس پک

ویکی پدیا او را اینگونه معرفی می کند: بابک بختیاری، کارآفرین ایرانی است. او شرکت …

2 نظر

  1. سلام
    من یک سایت فروشگاهی دارم که چند ماه از عمرش می گذره . می خواستم بدونم چه طور باید فروشم رو افزایش بدم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.