2 واحد شیوه ارائه مطلب را پاس کنید! مقایسه برنامه 90 با مشابه قطری

توجه: این مقاله قصد تمسخر یا توهین به اعراب را ندارد و صرفا سوژه موجود را دستمایه تلنگری به نحوه ارائه مطالب قرار داده است. در ادامه می خواهم در قاب تصویر مقایسه ایی بکنم بین دکور و شیوه ارائه مطلب برنامه پر بیننده قطری و برنامه 90. این قیاس به دور از تفاوت های فرهنگی است و صرفاً می خواهیم با این سوژه به موضوع مهمتری بپردازیم.

قبل از بررسی تصویر این اطمینان را به شما می دهم که قطعاً 90% شما هم مطالب خود را به سبک قطری ها ارائه می کنید و اصلا خبر ندارید!!! احتمالاً هم فکر می کنید که شیوه ارائه مطلب شما بسیار هم ایده آل است! اما سخت در اشتباه هستید و اگر همین الان پاورپوینت ها ؛ پروپوزال ها ؛ مقالات و مستندات خود را با نمونه های استاندارد مقایسه کنید متوجه خواهید شد که شما هم اگر برنامه می ساختید مثل همین قطری ها بودید!!

مقایسه برنامه پربییننده قطری با 90 عادل فردوسی پور

90

فکر کنم تصویر کاملاً واضح است!

چگونه یک ارائه تمیز داشته باشیم؟!

فرقی نمی کند که یک پاورپوینت می سازید ؛ پروپوزال می نویسید؛ گزارش کار مدیرتان را آماده می کنید یا اینکه در حال سخنرانی هستید؛ اگر می خواهید مدل قطری نباشید این نکات را رعایت کنید:

1- خود را با برترین ها مقایسه کنید؛ کاری که فردوسی پور به نحو احسن انجام می دهد همین است. برنامه 90 همیشه با بزرگترین تغییرات روز دنیا و البته اضافه کردن فرهنگ ایرانی به مجموعه در حال رشد و توسعه است.

2- هنجار شکن باشید؛ هنجار شکنی نه به معنای نامتعارف بودن بلکه به معنای خلاقیت و مبتکر بودن. شاید خیلی ها ندانید که مسابقات پیامکی را اولین بار برنامه 90 وارد فرهنگ برنامه های تلویزیونی کرده است!

3- به جزییات دقت کنید؛ بارها و بارها پروپوزال هایی به دستم می رسد که حتی از انتخاب یک فونت ساده هم در آن غفلت شده است! پاورپوینت هایی که در سایز درست نیستند و یا سخنرانی هایی که حتی سخنران روز سخترانی را نمی داند!

4- 2 واحد شیوه ارائه مطلب پاس کنید! کتاب های زیادی در زمینه ارائه و نحوه ارائه درست نوشته شده است در دانشگاه ها عموماً کتاب شیوه ارائه مطلب محمد تقی روحانی تدریس می شود اما مطمئنم با کمی جستجو منابع بسیار خوبی در این زمینه پیدا خواهید کرد.

5- قبل از ارائه نظر سنجی کنید؛ شاید ساده ترین راه همین باشد که قبل از ارائه خود حتی در صورتی که زمان هم محدود باشد باز هم از اطرافیان بخواهیم که درباره سوژه مورد نظر ما اظهار نظر کنند؛ عمدتاً نظرات افراد گوناگون شما را شگفت زده خواهد کرد.

درباره‌ی عماد گوگانی

انگار همین دیروز بود... تابستان سال 86 که شروع حرفه ایی من در کار طراحی سایت و خدمات تحت وب بود و امروز توسعه بیش از 600 وب سایت ؛ برنامه ریزی حدود 10 کمپین تبلیغاتی آنلاین موفق و در نهایت نوشتن اولین کتاب تخصصی بازاریابی اینترنتی با نام انفجار با دست خالی.

همچنین ببینید

پر رونقترین کارها در سال جدید چیست؟!

در اين مطلب قصد دارم به معرفي مشاغل و حرفه های پر سودی بپردازم كه …

یک نظر

  1. سلام به جرات می تونم بگم تو زمینه ی فعالیتتون بهترین هستید سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.