یک ویدیو فوق العاده: لطفاً میمون نباش!

تکرار و تکرار و تکرار… زندگی و کسب و کار ما پر شده از تکرارهای کور کورانه ایی که بدون هیچ تحلیل و علت درستی در حال انجام آنها هستیم؛ سال 91-92 هر هفته تماس هایی داشتم که می گفتند یک سایت می خواهند عین دیجی کالا! و سال 93-94 هم باز تماس هایی داشتم که از من طراحی یک اپلیکیشن عین دیوار را طلب می کردند!

واقعاً پشتوانه تفکرات این افرادی که که فقط قصد کپی کاری را دارند چیست؟! آیا همه ما در اصل کپی کار هستیم؟!

داستان آزمایش معروف میمون ها را شنیده اید؟

در یك قفس 5 میمون را کنار هم می گذارند.داخل قفس نردبانی قرار داده و روی آن چند عدد موز بگذارید.بعد از مدتی، یكی از میمونها از نردبان بالا می‌رود تا موز را بردارد.زمانی كه میمون به موز نزدیك شد بر روی تمام میمونها آب سرد می ریزند. بعد از مدتی، یكی دیگر از میمونها تلاش می‌كند كه موز را بردارد. باز هم بر روی تمام میمونها آب یخ ریخته می شود.این كار را چند بار تكرار می کنند. خیلی زود وقتی یك میمون به سراغ موز می‌رود دیگر میمونها سعی می‌كنند جلوی آن را بگیرند تا آب یخ بر روی آنها ریخته نشود. حالا بیایید یک تغییری در آزمایش ایجاد کنیم!

یكی از میمونها را با یك میمون جدید جایگزین كنید. میمون جدید موز را می‌بیند و به سمت موز می‌رود.دیگر میمونها به میمون جدید حمله می‌كنند و آن را كتك می‌زنند.
این میمون هم بعد از چند تلاش دیگر متوجه می‌شود كه نباید موز را بردارد. یكی دیگر از پنج میمون اولیه را با یك میمون جدید جایگزین كنید. میمون جدید نیز از نردبان بالا می‌رود و كتك می‌خورد. میمون تازه وارد قبلی نیز در این تنبیه شركت می‌كند. دوباره سومین میمون اولیه را با یك میمون جدید عوض كنید.
میمون جدید نیز از نردبان بالا می‌رود و از بقیه میمونها كتك می‌خورد. دو تا از میمونها كه میمون تازه وارد را كتك زدند نمی‌دانند چرا به آن اجازه نمی‌دهند از نردبان بالا برود یا چرا در كتك زدن آن مشاركت می‌كنند. بعد از جابجایی میمون چهارم و پنجم با میمونهای جدید، تمام میمونهایی كه بر روی آنها آب سرد پاشیده شده بود با میمونهای جدید جایگزین شده‌اند.با این وجود، هیچ میمونی سعی نمی‌كند از نردبان بالا رود.

چرا ؟؟؟ زیرا تا آنجایی كه آنها می‌دانند همیشه هیمنطور بوده است.

حالا این آزمایش را بر روی انسان ها انجام داده اند؛ در ادامه فیلم این آزمایش را ببینید.

فیلم فوق العاده برای اینکه میمون نباشیم!

 

من دیگه حرفی ندارم!

 

درباره‌ی عماد گوگانی

انگار همین دیروز بود... تابستان سال 86 که شروع حرفه ایی من در کار طراحی سایت و خدمات تحت وب بود و امروز توسعه بیش از 600 وب سایت ؛ برنامه ریزی حدود 10 کمپین تبلیغاتی آنلاین موفق و در نهایت نوشتن اولین کتاب تخصصی بازاریابی اینترنتی با نام انفجار با دست خالی.

همچنین ببینید

پر رونقترین کارها در سال جدید چیست؟!

در اين مطلب قصد دارم به معرفي مشاغل و حرفه های پر سودی بپردازم كه …

4 نظر

 1. محمدرضا حسنی

  من اگه اونجا بودم حتما یه میمون می بودم.

 2. خیلی سخته ولی ارزششو داره
  میمون نباش

 3. چقدر عالی و تکان دهنده!!!!!
  یعنی بیشتر رفتارها و کارهایی که انجام میدیم به خاطر همینه ؟؟؟؟؟؟!!!!!!
  یه کم بیشتر به کارامون فکر کنیم. شاید فقط داریم تقلید می کنیم بدون این که بدونیم واقعاً دلیل و منطق کاری که انجام میدیم چیه!!

 4. وای منم میمون بودم ها…………………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.