آموزش بازاریابی اینترنتی – قسمت دهم: موبایل مارکتینگ

در دهمین قسمت از مجموعه آموزش بازاریابی اینترنتی به مهمترین رسانه بازاریابی سال 2016 رسیده ایم؛ یعنی بازارسازی با استفاده از اسمارت فون ها. پدیده ایی که تمام فاکتورهای بازاریابی را در دنیال متحول کرده است و همانطور که بارها و بارها در مقالات؛ همایش ها و کتاب ها مطرح کرده ام شما بدون موبایل مارکتینگ در سال 2017 شکست خواهید خورد.

علاوه بر بازاریابی مستقیم موبایلی نظیر اپلیکیشن های موبایل؛ وب سایت های موبایل فرندلی و… که در ادامه به اصول این روش ها اشاره خواهم کرد ؛ شبکه های اجتماعی موبایلی نیز امروزه تبدیل به یک رسانه مستقل بی رقیب شده اند، تلگرام ، اینستاگرام ، لاین و… از پرطرفدارترین شبکه های موبایلی می باشند که در بستر اینترنت می تواند بر روی موبایل ها نصب و به ارسال و دریافت پیام برسد. این رسانه ها به عنوان تحولی در بازاریابی آنلاین شناخته می شوند که موجب شده است بسیاری از شرکت ها و کسب وکارها؛ گروه های موبایلی را با نام خود ایجاد نمایند و در آن به انتشار محتوا و مطالب خود بپردازند و به واسطه افزودن کاربران در این گروه ها می توانند زمینه سازی محبوبیت برند خود را ایجاد نمایند. در واقع بدون هیچ هزینه ای و با گذاشتن زمانی بدین منظور می توانند خدمات و سرویس های خود را به کاربران بشناسانند و برندینگ خود را تقویت نمایند. به طور کلی شبکه های اجتماعی عملکرد قدرتمندی دارند زیرا که در کمترین زمان به انتشار محتوا میان کاربران بسیار خواهند پرداخت و این سرعت انتشار به عنوان مزیتی برای شبکه های اجتماعی شناخته می شود.

برای بازاریابی با موبایل از کجا باید شروع کنم؟

می خواهم برای اولین بار در این مقاله یکی از سرفصل های همایش های حضوری را با عنوان هرم موبایل مارکتینگ مطرح کنم؛ آنچه در ادامه می بینید هرم بازاریابی به وسیله موبایل و ابزارهای وابسته به آن است. که دقیقترین مسیر برای بازاریابی موبایلی را برای شما ترسیم می کند:

heram

 

به تفصیل در همایش موسا مارکتینگ درباره هرم بازارایابی موبایلی صحبت شده و خواهد شد. اما اجازه دهید در مهمترین قسمت از سری آموزش های بازاریابی اینترنتی این هرم را به اختصار با هم مرور کنیم.

تشریح هرم موبایل مارکتینگ

شروع بازاریابی با همه ابزارهای غیر وابسته به اینترنت خواهد بود جایی که اصلاً هنوز صحبتی از اسمارت فون ها نباشد مثل همین sms که هرچند ضعیف ولی هنوز هم یک ابزار مهم برای تبلیغات و البته “وفادارسازی مشتری” به حساب می آید به عبارت دیگر سعی کنید از پیامک به عنوان جذب مشتری جدید استفاده نکنید بلکه برای حفظ و وفادارسازی مشتریان قدیمی از این ابزار استفاده کنید.

حضور در شبکه های موبایل محبوب صرفاً به معنای فعالیت در شبکه های اجتماعی نیست بلکه منظور از این گام در هرم موبایل مارکتینگ هر فضایی که بیشترین تجمع مخاطبان صورت گرفته باشد. مثل تلگرام ؛ دیوار یا حتی کافه بازار. باید دیده شوید و در دسترس باشید.

اضافه کردن ابزارهای تکنیکال به فرآیند کسب و کار به جهت استفاده هدفمند از تکنولوژی یک گام اساسی و پرسود خواهد بود. استفاده و بهینه کردن ابزارهایی نظیر QR یا USSD در کسب و کار ما می تواند حجم قابل توجهی از مشتریان راضی را برای مجموعه ما به همراه داشته باشد.

آخرین گام و اصلی ترین کار در بازاریابی موبایلی ایجاد و ساخت یک اپلیکیشن اختصاصی موبایلی می باشد؛ شاید بپرسید که من مخاطبانم را در تلگرام به راحتی توسط کانال پیدا کرده ام هم من و هم کاربرانم با تلگرام راحتتر هستیم پس چه نیازی اپلیکیشن اختصاصی است؟ در جواب این سوال باید بگویم که شما به نوشتن یادگاری بر روی یخ علاقه دارید! چرا که هنوز حرف های افرادی را که با وایبر مخاطبان را جمع آوری کرده بودند و یک شبه همه چیز را از دست دادند نشنیده اید! پس کمی منطقی باشید و به راه های کوتاه مدت اکتفا نکنید.

این 4 قدم از هرم موبایل مارکتینگ نه تنها برای آموزش بازاریابی با موبایل که برای کل آموزش بازاریابی اینترنتی بسیار حساس و کلیدی خواهد بود.

این مقاله را هم بخوانید:

03

آموزش بازاریابی اینترنتی

ده قسمت را در طول این چند ماه درکنار شما بودم و امیدوارم این سری از آموزش ها برای شما مفید بوده باشد. در این 10 درس تلاش شد تا به اصلی ترین موارد در آموزش بازاریابی اینترنتی اشاره شود. 9 جلسه قبلی را می توانید از طریق برچسب آموزش بازاریابی دنبال نمایید. من و همکارانم به زودی با سری جدیدی از آموزش های بازاریابی اینترنتی؛ ترفندها و تجربیات ارزشمندی را با شما مطرح خواهیم کرد.

درباره‌ی عماد گوگانی

انگار همین دیروز بود... تابستان سال 86 که شروع حرفه ایی من در کار طراحی سایت و خدمات تحت وب بود و امروز توسعه بیش از 600 وب سایت ؛ برنامه ریزی حدود 10 کمپین تبلیغاتی آنلاین موفق و در نهایت نوشتن اولین کتاب تخصصی بازاریابی اینترنتی با نام انفجار با دست خالی.

همچنین ببینید

فیلم: فتوشاپ زنده! ایده ویروسی جالب از کمپین تبلیغاتی Adobe

در ویدیوی ویروسی زیر ایده جالب شرکت Adobe را می بینید که به صورت زنده و …

3 نظر

  1. سلام خسته نباشید
    برگزاری کلاس ورزش رزمی به صورت آنلاین توجیه دارد؟ شدنی است؟
    لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.